juli 2019 | emmamelins
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
    • Om mig
    • Kategorier
      • Barnrum
      • Frans
      • Hem & Inredning
      • Homestaging
      • Lifestyle
      • Min Shop
      • Min graviditet - Frans
      • Min graviditet 2
      • Outfit
      • Recept
      • Resor
      • Shopping/Tips
      • Vårt bröllop
      • YouTube
    • Arkiv
      • februari 2021
      • januari 2021
      • december 2020
      • november 2020
      • oktober 2020
      • september 2020
      • augusti 2020
      • juli 2020
      • juni 2020
      • maj 2020
      • april 2020
      • mars 2020
      • februari 2020
      • januari 2020
      • december 2019
      • november 2019
      • oktober 2019
      • september 2019
      • augusti 2019
      • juli 2019
      • juni 2019
      • maj 2019
      • april 2019
      • mars 2019
      • februari 2019
      • januari 2019
      • december 2018
      • november 2018
      • oktober 2018
      • september 2018
      • augusti 2018
      • juli 2018
      • juni 2018
      • maj 2018
      • april 2018
      • mars 2018
      • februari 2018
      • januari 2018
      • december 2017
      • november 2017
      • oktober 2017
      • september 2017
      • augusti 2017
      • juli 2017
      • juni 2017
      • maj 2017
      • april 2017
      • mars 2017
      • februari 2017
      • januari 2017
      • december 2016
      • november 2016
      • oktober 2016
      • september 2016
      • augusti 2016
      • juli 2016
      • juni 2016
      • maj 2016
      • april 2016
      • mars 2016
      • februari 2016
      • januari 2016
      • december 2015
      • november 2015
      • oktober 2015
      • september 2015
      • augusti 2015
      • juli 2015
      • juni 2015
      • maj 2015
      • april 2015
      • mars 2015
      • februari 2015
      • januari 2015
      • december 2014
      • november 2014
      • oktober 2014
      • september 2014
      • augusti 2014
      • juli 2014
      • juni 2014
      • maj 2014
      • april 2014
      • mars 2014
      • februari 2014
      • januari 2014
      • december 2013
      • november 2013
      • oktober 2013
      • september 2013
      • augusti 2013
      • juli 2013
      • juni 2013
      • maj 2013
      • april 2013
      • mars 2013
      • februari 2013
      • januari 2013
      • december 2012
      • november 2012
      • oktober 2012
      • september 2012
      • augusti 2012
      • juli 2012
      • juni 2012
      • maj 2012
      • april 2012
      • mars 2012
      • februari 2012
      • januari 2012
      • december 2011
      • november 2011
      • oktober 2011
      • september 2011
      • augusti 2011
      • juli 2011
    emmamelins
    emmamelins
    Emma Melin
    • Nouw

    Arkiv

    • februari 2021
    • januari 2021
    • december 2020
    • november 2020
    • oktober 2020
    • september 2020

    Kategorier

    • Barnrum
    • Frans
    • Hem & Inredning
    • Homestaging
    • Lifestyle
    • Min Shop
    • Min graviditet - Frans
    • Min graviditet 2
    • Outfit
    • Recept
    • Resor
    • Shopping/Tips
    • Vårt bröllop
    • YouTube

    Prenumerera

    Instagram

    Lifestyle

    Morgondopp

    fredag, 26 juli, 2019, 21:12

    När jag var liten spenderade jag nog nästan mer tid under vattenytan än över om somrarna och på semestern, men sen helt plötsligt blev jag en badkruka. Ändå kan jag drömma mig bort till sommaren och att få ta det där morgondoppet, kvällsdoppet ellet doppet efter en löprunda. Dock tycker jag att det låter mer drömigt än vad det är, men...

    i veckan hände något. Min syster tvingade som vanligt ner mig till Vättern för ett morgondopp nu när vi var i Jönköping och jag tänkte, jaja, hon kan väl få tro att jag ska bada och hängde glatt med ner i baddräkten. Jag kände på vattnet och tänkte, "ALDRIG att jag doppar mig i det här!"

    Sen tänkte jag på den där känslan som jag så ofta dagdrömmer om och att jag ju faktiskt fött ett barn. Kan jag föda barn kan jag väl för tusan doppa mig även om det är lite kallt 😅

    Vips sa det och jag hade doppat mig och den där underbara känslan infann sig i hela kroppen. Eller ok, först fick jag en kallsup för jag fick en sådan chock av att det var så kallt 😅 men efter en stund verkligen njöt jag och längtade efter nästa dopp.

    Så här har ni henne, den nye baddyrkaren 😂 Jag doppade till och med håret, vilket jag inte har gjort under de senaste 10 åren typ. Haha ja det är sant! Jag får ofta grönt hår efter att ha badat i pooler och tycker att man får brain freeze när man doppar huvudet i havet eller sjön.

    Men nu är det nya tider! Är det inte så skönt att övervinna en "rädsla" eller göra något som man egentligen tycker är lite obehagligt. Jag känner mig iallafall väldigt nöjd över mitt nya jag 😅 Nu kanske jag är lite överdriven här, men ja, ni hajar 💁🏼

    Något som inte alls är lika härligt, det är Frasses sömn just nu. Den senaste veckan har utan tvekan varit den tuffaste sedan han kom. Jag är helt slut och har haft så många tuffa stunder då jag bara velat bryta ihop och ge upp. Det enda jag gör just nu är att mata, underhålla, natta, mata, underhålla, natta. Pjuh! Men jag tänkte skriva mer om det i ett separat inlägg. Ni kanske är några som känner igen er eller har något supertips. I vilket fall vore det skönt att bara ventilera lite. Och förresten, tack för alla era kommentarer, jag läser varenda en och kommer svara så fort jag får tid. Älskar när ni kommenterar och delar med er av era erfarenheter 💕 Stor kram, E

    • 9
    • Postad i: Lifestyle

    Gillar

    Kommentarer

    Frans

    Frans sömn just nu

    måndag, 22 juli, 2019, 20:29

    Ni har önskat ett inlägg om Frasses sovrutiner, därför tänkte jag berätta lite om dem nu. Det är väl till att ta i att kalla det rutiner för just nu vet jag inte hur vi ligger till. Jag tyckte att vi hade börjat komma in i lite rutiner men från och med igår har det varit KAOS.

    Men låt oss börja med när vi ändå hade någon slags rutin. Vi brukar vakna runt kl 7-8 sen har vi försökt att följa Rulla Vagns sovschema som ni hittar här! Vissa dagar har det gått hur bra som helst och vissa dagar är vi inte i närheten av att ha några rutiner. Dock har vi haft ett par veckor nu när det flutit på ganska bra. Han har fått ihop ca 3-4 h sömn per dag men det har varit lite olika vilken tid han har somnat på dagen beroende på när vi har gått upp. Sen har vi lagt honom för kvällen mellan 19-20 ungefär. Ett tag ammade jag honom till sömns i vår säng men sedan läste jag att det är bra att inte försöka vänja dem vid att alltid ammas tills sömns då de då kan få svårt att somna om på natten själva om de är vana vid att alltid få "hjälp" med att somna.

    Då började vi med att lägga honom (just nu i resesängen eftersom att vi är på resande fot) själv i sin säng, ge honom nappen, stryka honom på huvudet, klappa honom lite på magen och sedan gå ut. Har han börjat skrika eller stöka har vi gått in till honom direkt och gjort samma sak, klappa, ge nappen och sen gå ut. Ibland har han somnat av sig själv och ibland har han somnat när vi har strykt med handen på huvudet. Såhär har vi gjort inför varje sovstund på dagen och likaså kvällen. Ibland har han somnat när vi liggammat och då har jag låtit honom ligga kvar i vår säng på dagarna men försökt lägga över honom i sin säng på kvällarna.

    Det här har funkat SÅ bra i ett par veckor (med undantag för vissa dagar) och jag har varit så glad och nöjd över en hyfsat "enkel" son. Men det fick jag äta upp igår när allting totalvände.

    Igår och idag har han varit såå grinig hela dagarna. Han vägrar nappen, han gallskriker när vi försöker ge den, han har skrikit när vi åkt bil, i vagnen, när vi liggammat, ammat vanligt och ibland har det inte ens hjälpt när jag lyft upp honom, vilket ALLTID har funkat innan. Så fort vi har försökt lägga honom gallskriker han och idag har det till och med räckt att jag har gått in i sovrummet med honom och han har börjat skrika, haha 🤦🏼♀️😅Att lägga honom i resesängen är det inte tal om just nu så han har fått sova i vår säng (när han väl har somnat).

    Ja ni förstår, det är en helt annan bebis. Frans brukar oftast vara väldigt nöjd och har varit ganska lätt att lägga, även om vi har haft några kvällar där vi fått kämpa med läggning så har det inte varit någon skrikfest. Misstänker att det är ett språng (eller ett skutt som mannen kallar det för att han aldrig minns vad det heter 😂) han är i nu, jag hoppas det iallafall, för det här med att det ska ta 1-2 h varje gång han ska sova på dagarna, det håller ju inte 😅 Är ni fler där ute som känner igen det här? Har era bebisar också gått från att vara allmänt nöjda till allmänt missnöjda över en dag?

    Men vet ni, jag tänker inte ge upp mitt hopp om att det blir en bättre dag imorgon (tänkte likadant igår 😅) Nu sover han iaf, han somnade vid kl 20, efter över 2h timmars kämpande med nattningen. Vi började liksom runt 17:30 för att han skulle ta sin sista nap men vi höll på fram tills det var dags att sova för dagen. Han har dock vaknat 2 gånger sedan kl 20 och har bara somnat om när jag liggammat. Så det blir spännande att se hur den här natten blir. Håller tummarna för att vi får tillbaka vår allmänt nöjda Frans imorgon! God natt från en skapligt trött mamma❣️

    • 9
    • Postad i: Frans

    Gillar

    Kommentarer

    Gränna

    torsdag, 18 juli, 2019, 17:24

    Hej goingar! Nu har vi lämnat Skåne och är tillbaka i Småland igen. Just nu befinner vi oss i Bunn i våra vänners sommarstuga. Vi satte en tradition för ett par år sedan att åka hit varje sommar och det är verkligen så mysigt. Älskar det här gänget! Bara mannen och Frasse som saknas på bilden 🥰

    Idag tog vi en väldigt lugn morgon, jag fick lite jobb gjort innan lunchen och sen åkte vi på en liten utflykt. Först till Ravelsmarks Gård som har ett café och gårdsbutik.

    Se bara på utsikten från gården 😍

    Vi spanade in deras höns och kaniner 💁🏼

    Och red hästapolle 🐎

    Sen åkte vi in till Gränna där vi skulle spela minigolf men det var fullt så vi gick ner till hamnen och köpte glass istället. Jag var dock väldigt tävlingssugen så nu har jag bestämt att vi ska ha 5-kamp här i stugan ikväll istället 💁🏼

    Frassemannen och Johantoan 🥰

    Och här kommer två bilder från precis just nu. Vi sitter i soffan och bloggar och snart ska vi joina de andra för lite käk. Frasse ska dock sova snart, ska bara invänta lite trötthet, han sov nämligen under hela eftermiddagen i Gränna 🙉

    Vi hörs snart igen! Kram, E

    • 9

    Gillar

    Kommentarer

    emmamelins

    • Gå till Profil
    • Gå till Startsidan
    • Gå till RSS
    • Gå till Sitemap

    Blogga på Nouw

    • Skapa konto
    • Tjäna pengar på din blogg
    • Tagga produkter med Metapic
    • Flytta din blogg till Nouw

    Bloggar

    • Allmänt
    • Annat
    • Design & inredning
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Hästar & ridsport
    • Mat & recept
    • Mode
    • Personligt
    • Resor & utland
    • Sport
    • Träning & hälsa

    Nouw

    • Magazine
    • Allmänna villkor
    • Sekretesspolicy
    • Kakor
    • Kontakta oss
    • Hjälp
    • Driftinformation
    • Build: 2021-02-15 15:41