april 2020 | emmamelins
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
    • Om mig
    • Kategorier
    • Arkiv
    emmamelins
    emmamelins
    Emma
    • Nouw

    Arkiv

    • januari 2021
    • december 2020
    • november 2020
    • oktober 2020
    • september 2020
    • augusti 2020

    Kategorier

    • Barnrum
    • Frans
    • Hem & Inredning
    • Homestaging
    • Lifestyle
    • Min Shop
    • Min graviditet - Frans
    • Min graviditet 2
    • Outfit
    • Recept
    • Resor
    • Shopping/Tips
    • Vårt bröllop
    • YouTube

    Prenumerera

    Instagram

    Shopping/Tips, Lifestyle

    Salted Caramel-tryfflar gjorda på dadlar

    onsdag, 29 april, 2020, 09:54

    Hej godingar! Alltså min nya besatthet ser ni här. Salted Caramel-tryfflar gjorda på endast fem ingredienser. Ja ni läste rätt! Dessa små bollar är de godaste lite nyttigare snacket jag har ätit. De är så krämiga och blandningen mellan sött och salt är magisk! Jag hittade receptet hos Hanna och följer det ganska rakt av, har bara ändrat det jättelite ☺️

    Det här behöver ni:
    20 st urkärnade dadlar
    1 tsk flingsalt (till deg och topping)
    Jordnötssmör
    65 g mörk choklad
    1,5 msk kokosolja

    Gör såhär:

    1. Kärna ur dadlarna och lägg ner dem i matberedare och mixa till en ganska slät deg. Det kan vara lite trögt, då kan man hälla i lite lite vatten i taget för att göra den lösare och mer lättarbetad. Kör typ max en tesked åt gången. Salta med flingsalt och smaka av.

    2. Rulla små bollar och placera på bakplåtspapper. Ställ in i frysen i ca 20-30 min.

    3. Ta ut bollarna ur frysen och toppa med önskad mängd jordnötssmör. Det går smälta jordnötssmöret lite i mikron om det är väldigt hårt. Ställ sedan i frysen igen i 15-20 min.

    4. Värm chokladen över ett vattenbad och blanda i kokosoljan.

    5. Ta ut bollarna från frysen och doppa dem i chokladen. Toppa med flingsalt. Detta är bäst att göra direkt efter bollen doppats i chokladen då de stelnar väldigt snabbt. Ställ sedan in bollarna i frysen igen i ca 30 min.

    6. Ät och njuuuut!

    De går bra att förvara i kylen en vecka. De är annars perfekta att ha i frysen och plocka fram vid besök eller vilken dag som helst till kaffet ☕️ De ska hålla i frysen i ca 2-3 veckor. Lycka till❣️

    • 6
    • Postad i: Shopping/Tips, Lifestyle

    Gillar

    Kommentarer

    YouTube

    Åka på utflykt med en ettåring. Det blir en dag på stranden, nananaa!

    tisdag, 28 april, 2020, 21:30

    Hej igen gullisar! Det fick bli nattning och sushi innan vloggen kom upp. Det gäller att prioritera ibland 😄 Nu ligger den iallafall uppe! Inte en lika lång vlogg som de tidigare, tänker att det kanske är nice? Vad tycker ni?

    Ni får hänga med mig och Frans på en liten utflykt till havet, jag gör min bästa iskaffe och mycket mer. Glöm inte att gilla, kommentera och prenumerera om ni gillar! Stor kram till er❣️

    • 2
    • Postad i: YouTube

    Gillar

    Kommentarer

    Hem & Inredning, Outfit, Lifestyle

    Planerar min nya walk in closet/kontor

    tisdag, 28 april, 2020, 18:36

    Inlägget innehåller adlinks

    Hej finaste ni! Det är så mysigt med era kommentarer här inne. Det är de som gör att jag vill fortsätta med bloggen. Ni ger så mycket och det är jag så tacksam för ska ni veta. Stor kram till er!

    Vi håller på att gå över till en sovstund om dagen med Frans och idag sov han 3h i sträck mitt på dagen. Hallejuah! Kan ju ha att göra med att han vaknade 04:20... Men jag fick himlans mycket gjort under dessa 3h iaf. Bland annat hann jag börja planera lite inför vårt vardagsrum på övervåningen som jag tänkte göra om till mitt kontor och walk in closet!

    Tröja // Byxor (annan färg) // Tofflor // adlinks

    Anledningen till varför jag vill göra om det är för att vi aldrig använder det. Vi har bott här i 1,5 år och vi har aldrig, aldrig suttit där. Känns så onödigt att ha ett rum på ganska många kvm som aldrig används när jag är i behov av ett kontor och mer förvaring till mina kläder 😄 Så nu är soffan såld sen ska jag sälja av lite mer och sedan börja inhandla lite nytt. Tror det kan bli riktigt bra på många sätt! Mer förvaring, ett kontor och en bra fotoplats för mig 😃

    Måste bara bestämma mig för om jag ska köra på stora byråer + en klädhäst eller öppna garderober. Oavsett vill jag få en känsla av att det inte bara är en garderob/byrå utan att det ska andas lite inredning också om ni är med på vad jag menar 😄

    Vad tror ni blir bäst? Byråer med en spegel över? Eller öppna garderober?

    Nu är det snart dags att natta Frans men först ska jag publicera en ny video på YouTube. Sen kommer grannen över och hämtar soffan, så smidigt att de ville köpa den! Sen har jag bestämt att vi ska äta sushi till middag. Minns inte när jag åt det senast? Fick sådant sug efter det idag så det får det bli! Vi hörs snart igen! Kraaaam❣️

    • 5
    • Postad i: Hem & Inredning, Outfit, Lifestyle

    Gillar

    Kommentarer

    emmamelins

    • Gå till Profil
    • Gå till Startsidan
    • Gå till RSS
    • Gå till Sitemap

    Blogga på Nouw

    • Skapa konto
    • Tjäna pengar på din blogg
    • Tagga produkter med Metapic
    • Flytta din blogg till Nouw

    Bloggar

    • Allmänt
    • Annat
    • Design & inredning
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Hästar & ridsport
    • Mat & recept
    • Mode
    • Personligt
    • Resor & utland
    • Sport
    • Träning & hälsa

    Nouw

    • Magazine
    • Allmänna villkor
    • Sekretesspolicy
    • Kakor
    • Kontakta oss
    • Hjälp
    • Driftinformation
    • Build: 2021-01-13 15:53