augusti 2020 | emmamelins
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
    • Om mig
    • Kategorier
      • Barnrum
      • Frans
      • Hem & Inredning
      • Homestaging
      • Lifestyle
      • Min Shop
      • Min graviditet - Frans
      • Min graviditet 2
      • Outfit
      • Recept
      • Resor
      • Shopping/Tips
      • Vårt bröllop
      • YouTube
    • Arkiv
      • februari 2021
      • januari 2021
      • december 2020
      • november 2020
      • oktober 2020
      • september 2020
      • augusti 2020
      • juli 2020
      • juni 2020
      • maj 2020
      • april 2020
      • mars 2020
      • februari 2020
      • januari 2020
      • december 2019
      • november 2019
      • oktober 2019
      • september 2019
      • augusti 2019
      • juli 2019
      • juni 2019
      • maj 2019
      • april 2019
      • mars 2019
      • februari 2019
      • januari 2019
      • december 2018
      • november 2018
      • oktober 2018
      • september 2018
      • augusti 2018
      • juli 2018
      • juni 2018
      • maj 2018
      • april 2018
      • mars 2018
      • februari 2018
      • januari 2018
      • december 2017
      • november 2017
      • oktober 2017
      • september 2017
      • augusti 2017
      • juli 2017
      • juni 2017
      • maj 2017
      • april 2017
      • mars 2017
      • februari 2017
      • januari 2017
      • december 2016
      • november 2016
      • oktober 2016
      • september 2016
      • augusti 2016
      • juli 2016
      • juni 2016
      • maj 2016
      • april 2016
      • mars 2016
      • februari 2016
      • januari 2016
      • december 2015
      • november 2015
      • oktober 2015
      • september 2015
      • augusti 2015
      • juli 2015
      • juni 2015
      • maj 2015
      • april 2015
      • mars 2015
      • februari 2015
      • januari 2015
      • december 2014
      • november 2014
      • oktober 2014
      • september 2014
      • augusti 2014
      • juli 2014
      • juni 2014
      • maj 2014
      • april 2014
      • mars 2014
      • februari 2014
      • januari 2014
      • december 2013
      • november 2013
      • oktober 2013
      • september 2013
      • augusti 2013
      • juli 2013
      • juni 2013
      • maj 2013
      • april 2013
      • mars 2013
      • februari 2013
      • januari 2013
      • december 2012
      • november 2012
      • oktober 2012
      • september 2012
      • augusti 2012
      • juli 2012
      • juni 2012
      • maj 2012
      • april 2012
      • mars 2012
      • februari 2012
      • januari 2012
      • december 2011
      • november 2011
      • oktober 2011
      • september 2011
      • augusti 2011
      • juli 2011
    emmamelins
    emmamelins
    Emma Melin
    • Nouw

    Arkiv

    • februari 2021
    • januari 2021
    • december 2020
    • november 2020
    • oktober 2020
    • september 2020

    Kategorier

    • Barnrum
    • Frans
    • Hem & Inredning
    • Homestaging
    • Lifestyle
    • Min Shop
    • Min graviditet - Frans
    • Min graviditet 2
    • Outfit
    • Recept
    • Resor
    • Shopping/Tips
    • Vårt bröllop
    • YouTube

    Prenumerera

    Instagram

    Outfit, Shopping/Tips

    Hur jag stylar mina favorit-Denim från MONKI

    lördag, 29 augusti, 2020, 15:58

    Inlägget innehåller reklam och reklamlänkar för Monki

    Hej godingar! Som ni kanske vet älskar jag jeans och gärna i en kombo med en enkel t-shirt till. Det är en av mina to go outfits när jag inte vet vad jag ska ha på mig. Därför känns det extra kul att berätta för er att jag har teamat upp med MONKI och fått välja ut mina favoriter bland deras Denim-sortiment (klick!) med matchande toppar till.

    De har verkligen jättemånga fina jeans att välja bland i sortimentet och dessa tre par som jag har valt ut är alla såå sköna även om det inte är någon stretch i dem. Sen älskar man ju när man enkelt kan hitta matchande toppar till. Under varje plagg på hemsidan har de nämligen några stylingförslag till plagget, perfekt när man behöver lite ny inspiration!

    Först ut har vi mina favoriter "Taiki off-white jeans" Det är Mom fit-modell med extra utrymme vid höften och benen vilket jag älskar! Färgen är helt magsik. Verkligen den perfekta färgen om ni letar efter ett par off white/beige jeans. Jag bär stolek 27 i dessa. Klicka här för att spana in dem!

    Till dessa jeans matchar jag antingen med en vit enkel t-shirt som har blivit en ny favorit i garderoben. Den är verkligen så mjuk och skön, faller perfekt och kostar endast 150 kr! Jag har storlek M i den. Spana in den här!

    Vill man ha en lite sötare look måste ni spana in den här blusen med puffärm. Jag har storlek S i den. Klicka här för att spana in den!

    Och här kommer också ett par nya favoriter! Hehe, hur många favoriter får man ha? 🙈 De heter "Kimomo mid blue jeans". Dessa är lite mer slimmade i modellen men vill man ha dem lite mer slappa kan man gå upp en storlek. Det är mom fit även på dessa och färgen är helt perfekt om ni frågar mig. Jag bär storlek 27 i dessa. Klicka här för att kolla i dem!

    Sist ut har vi "Ikmo washed black jeans" som är ett par boyfriend fit-jeans som är liiite lösare över höften men blir inte lika lösa som "Taiki". Dessa är också superfina i färgen och gör sig allra bäst till en svart t-shirt eller skinnskjorta och ett par boots om ni frågar mig. Storlek 27. Klicka här för att spana in dem!

    Den svarta t-shirten hittar ni här! Också sååå skön i materialet och sitter helt perfekt. Alltså ni bara måste spana in dessa "super-soft tee"! Bär storlek M.

    Jättefina att matcha till ett par vita sneakers (klick) och en grå oversized sweatshirt (klick) för en lite mysigare look 🥰🍂 Har min vanliga storlek i skorna (36) och storlek XS i sweatshirten.

    Det var mina favoriter det! Visst har de fått in så mycket fint? Jag kan säga er att jag hade så svårt att välja bland alla deras olika jeans 🙈 Men dessa känns såå jag och jag är säker på att ni skulle gilla dem också! Jag har klippt av alla jeans längst ner eftersom att jag inte är så lång och gillar när de blir lite kortare. Tycker även att ni ska ta en titt på deras jeansguide här , där du enkelt får en överblick av deras olika modeller. Monki har dessutom 20% på alla jeans och jeansshorts just nu och gäller fram till 30/8. Gäller online och i butik och ingen kod behövs ☺️

    Det var allt för mig. Hoppas att ni gillar den här typen av inlägg. Jag tycker att det är superkul att få testa, välja ut och sen tipsa er om mina favoriter och jag skulle tro att ni uppskattar det också eftersom att ni ofta frågar mig om klädtips 🤗 Stor kram❣️

    • 6
    • Postad i: Outfit, Shopping/Tips

    Gillar

    Kommentarer

    Lifestyle

    Hej då dålig självkänsla!

    torsdag, 27 augusti, 2020, 12:23

    Jag skrev ju i mitt förra inlägg att jag dragits med endel ångest den här sommaren. Jag har haft ångest så länge jag kan minnas, ibland är det bättre och ibland sämre. Och den här sommaren har det varit sämre av någon konstig anledning. Min ångest kommer till 100% från min dåliga självkänsla och vet ni, jag är så OTROLIGT trött på att ha det såhär nu. Så trött på att se ner på mig själv, så trött på att vara elak mot mig och min kropp, så trött på att aldrig våga säga nej, så trött på att aldrig våga säga vad jag tycker, så trött på att bli behandlad illa men inte säga ifrån, så trött på de alldeles för höga kraven på mig själv, så trött på att alltid vara livrädd för dålig kritik. Men framförallt LIVRÄDD för att Frans ska få en dålig självkänsla på grund av mig. Jag vet att jag kommer göra allt som står i min makt för att det inte ska bli så men jag vet också att det kommer komma tillfällen när jag inte kan dölja den.

    Då en dålig självkänsla kan ställa till något så djävulskt för en person, inklusive mig, totalvägrar jag att Frans också ska hamna där. Så nu har jag bestämt mig för att ta tag i det här och börja gå och prata med en psykolog/terapeut. Och jag tänkte faktiskt be er om hjälp! Har ni tips på hur jag ska gå tillväga för att hitta en som kanske är inriktad på ångest och självkänsla? Eller har ni kanske till och med tips på någon som ni vet är bra? Isåfall får ni gärna skriva här eller mejla mig på blogg.emmamelin@gmail.com

    Jag vet att vi är många som lider av ångest eller mår dåligt på annat sätt och så ska det verkligen inte vara. Alla förtjänar att MÅ BRA! Även om ens egna problem kan kännas som ett skämt gentemot andras måste vi stå upp för oss själva och ta tag i det som gör ont. Det ska jag göra nu i alla fall och jag hoppas att det kanske kan sparka någon av er i baken som också behöver få hjälp att ta tag i det NU.

    Jag har lagt in några fina ord som inte kan läsas för många gånger. Jag tror att vi behöver matas med ord som dessa hela tiden för att påminna oss om att vi är bra, vi är fina och vi är tillräckliga ❤️ Nu tar vi hand om oss själva hörni! Stor kram, E

    • 5
    • Postad i: Lifestyle

    Gillar

    Kommentarer

    Frans, Hem & Inredning, Lifestyle

    #NouwSeptemberChallenge

    tisdag, 25 augusti, 2020, 09:57

    Heeej underbara ni! Det är så längesen jag uppdaterade bloggen nu att jag nästan har glömt hur man gör 🙉 Men det har varit väldigt skönt och välbehövligt med en paus både härifrån, på YouTube och på Instagram. Jag har uppdaterat på story och ibland i flödet när jag har känt för det men har försökt att inte ha så mycket press på mig.

    Hoppas att ni har haft en härlig sommar? Vi har haft det superbra. Lugnt och skönt men också hittat på en hel del. Rest runt lite lagom mycket och varit hemma mycket 😊 Jag har dock dragits med endel ångest den här sommaren men det tänkte jag berätta lite mer om i ett inlägg som kommer upp imorgon.

    Den här lille buslusen börjar förskolan om knappt 2 veckor och det är med väldigt blandade känslor som vi ska lämna honom där. Även detta tänkte jag skriva ett separat inlägg om eftersom att det förmodligen kommer bli några rader ❤️

    Ni är såååå många som frågat om det här prickiga setet, vilket jag förstår för det är verkligen superfint. Det kommer från Zara och alltså deras barnkläder, särskilt till flick, herrejisses, jag kan inte behärska mig!! De är så otroligt duktiga alltså. Setet ligger under flick och är tyvärr slut men jag lägger en länk till tröjan här och byxorna här då de ser ut att få påfyllning 😍

    Jag tänkte även uppdatera lite om Frans rutiner, utveckling och sådär i ett inlägg här framöver. Det var ju ett tag sedan nu. Är det någots särskilt ni är nyfikna på? ☺️

    Så, nu vet ni vad ni kommer få läsa om här inne framöver 😍 Jag anmälde mig även till #NouwSeptemberChallenge precis, där man ska blogga minst 15 gånger under september. Jag har inga som helst förhoppningar på att vinna men kände att det nog kan ge mig en liten spark i baken att komma igång med bloggandet. Så nu kör vi! Stor kram, E

    • 5
    • Postad i: Frans, Hem & Inredning, Lifestyle

    Gillar

    Kommentarer

    emmamelins

    • Gå till Profil
    • Gå till Startsidan
    • Gå till RSS
    • Gå till Sitemap

    Blogga på Nouw

    • Skapa konto
    • Tjäna pengar på din blogg
    • Tagga produkter med Metapic
    • Flytta din blogg till Nouw

    Bloggar

    • Allmänt
    • Annat
    • Design & inredning
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Hästar & ridsport
    • Mat & recept
    • Mode
    • Personligt
    • Resor & utland
    • Sport
    • Träning & hälsa

    Nouw

    • Magazine
    • Allmänna villkor
    • Sekretesspolicy
    • Kakor
    • Kontakta oss
    • Hjälp
    • Driftinformation
    • Build: 2021-02-15 15:41